Агавски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централнокушитски јазици
Агавски јазици
Географска
распространетост:
Етиопија и централна Еритреја
Класификација:афроазиски
Гранки:

Агавските јазици, или централнокушитски јазици, се подгрупа на кушутските јазици. Јазиците се зборуваат во Етиопија и во мал дел во Еритреја.

Јазици[уреди | уреди извор]

Класификација на јазиците според Еплјард:

  • авнгиски јазици - се зборува југозападно од езетото Тана и се зборува од над 350.000 жители
кунфалски дијалект - слабо проучен дијалект и се тврди дека е дијалект на авнгискиот.[1]
  • северноагавски:
  • блинско-сантаншки:

Литература[уреди | уреди извор]

  • Appleyard, David L. (2006) A Comparative Dictionary of the Agaw Languages (Kuschitische Sprachstudien – Cushitic Language Studies Band 24). Köln: Rüdiger Köppe Verlag.
  • Hetzron, Robert (1976) The Agaw Languages. Afroasiatic Linguistics 3,3. p. 31–37
  • Joswig, Andreas and Hussein Mohammed (2011). A Sociolinguistic Survey Report; Revisiting the Southern Agaw Language areas of Ethiopia. SIL International. SIL Electronic Survey Reports 2011-047.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Joswig/Mohammed (2011)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]