Бељина

Координати: 44°30′52″N 20°24′25″E / 44.51444° СГШ; 20.40694° ИГД / 44.51444; 20.40694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бељина
Бељина
Дрво во Бељина
Дрво во Бељина
Држава Србија
ГрадБелград
ОпштинаБарајево
Површина[1]
 • Вкупна10,11 км2 (390 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно775
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Повик. бр.011
Рег. таб.BG
RZS code703516[3]

Бељина — една од приградските населби на Белград, Србија. Се наоѓа во општина Бараево. Бељина е мала селска населба со 775 жители, сместена на североисточниот врв на планината Космај, 12 километри јужно од општинското седиште Бараево.[2] Во 1956 година била создадена општина Бељина, која ги сочинувала селата Бељина, Арнаево, Маниќ и Рожанци, но веќе во 1957 година општината била распуштена и припоена кон општината Бараево.

Стариот дел од селото, познат како „Чаршија во Бељина“, е ставен под заштита на државата како просторна културно-историска целина.[4]

Демографски податоци[уреди | уреди извор]

Во 2011 година населбата имала 270 домаќинства со просечни 2,87 членови. Имало 228 семејства, при што 87% од населението се возрасни и просечна возраст од 46,2 години.[2]

Дивиот свет[уреди | уреди извор]

До 21 век, бројот на миграциски европски ролки во Србија е намален на околу 20 парови за гнездење, каде што само неколку биле забележани во Централна Србија и ниту еден во централниот регион Шумадија. Видот бил доста широко распространет до средината на 20 век, но тогаш бил заштитен од државата во 1993 година. Со цел да се обидат повторно да го населат видот, орнитолозите поставија куќички за птици на врвот на дрвјата во Белина во 2015 година, но обидот бил неуспешен. Во 2017 година, куќичките за птици биле преместени на столбовите за комунални услуги во селото, а ролерите повторно почнаа да се гнездат, почнувајќи од 2018 година, полека бројот растел секоја година.[5]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948977—    
1953980+0.3%
1961954−2.7%
1971883−7.4%
1981892+1.0%
1991873−2.1%
2002810−7.2%
2011775−4.3%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Насеља општине Барајево“ (PDF). stat.gov.rs (Serbian). Statistical Office of Serbia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-11-14. Посетено на 22 October 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Population by age and sex, by settlements“. Statistical Office for the Republic of Serbia. Архивирано од изворникот на 2017-10-16. Посетено на 2022-01-27.
  3. „Register of Territorial Units and GIS“. Statistical Office for the Republic of Serbia.
  4. Branka Vasiljević (13 September 2021). „U planu da se pod zaštitu stavi osam prostornih celina“ [Plan for placing eight spatial units under protection]. Politika (српски). стр. 15.
  5. Branka Vasiljević (28 May 2020). „Jedna od najlepših ptica živi u Barajevu“ [One of the most beautiful birds lives in Barajevo]. Politika (Serbian). стр. 14.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)