Прејди на содржината

Бетовија

Координати: 12°57′45″N 61°07′50″W / 12.96250° СГШ; 61.13056° ЗГД / 12.96250; -61.13056 (Bettowia)
Од Википедија — слободната енциклопедија
Батовија
Бетовија
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°57′45″N 61°07′50″W / 12.96250° СГШ; 61.13056° ЗГД / 12.96250; -61.13056 (Bettowia)
АрхипелагГренадини
Највисоко издигнување427 ст (130,1 м)[1]
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас
приватен остров
Резерват на дивиот свет Бетовија
МСЗП —живеалиште/подрачје под управа со видови)
Површина65,9 km2 (25,4 sq mi)
Воспоставен(а)1987
Мрежна страницаBattowia Island in Saint Vincent and the Grenadines


Батовија или Бетовија (англиски: Battowia) е ненаселен остров во Карипското Море.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот се наоѓа во Карипското Море, дел е од островската група Гренадини, во островската држава Свети Винцент и Гренадини.[2][3] Островот се наоѓа североисточно од островот Балисо, кој е доста блиску до него. Помеѓу овие два острова се наоѓа малото карпесто островче Чрч Ки. Брегот на Бетовија е карпест и има неколку издигнати карпи расштркани околу островот.

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Локално островот е познат како „Птичји Остров“, бидејќи истиот е мрестилиште и дом на голем број птици, особено фригати, галеби, кафеав пеликан и слични карипски видови.[4] На островот има и кози и ретката конгоанска змија, како и тропскиот тркач.[5] Овој остров е означен како Резерват за дивиот свет.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]