Бесим-пашина џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бесим-пашина џамија
Основни податоци
МестоБитола, Македонија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиска
Особености
Куполи1
Минариња1

Бесим-пашина џамија — поранешен муслимански храм во Битола.

Џамијата се наоѓала на местото каде што денес се наоѓа Противпожарната станица, нема податоци за нејзината изградба, архитектура и рушење. Од оваа џамија постои само една разгледница од 1916 година. Најверојатно настрадала во текот на Првата светска војна, а при обновата на градот на нејзино место се изградени други објекти.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бесим Пашина џамија – 1916 година – на оваа локација денес се наоѓа…“. Bitola.info. Посетено на 14 септември 2022.