Бернард Кнубел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернард Кнубел

Бернард Вилхелм Кнубел (германски: Bernard Wilhelm Knubel; 13 ноември 187214 април 1957) — германски велосипедист, кој учествувал на првите Олимписки игри во 1896 година во Атина.[1]

Кнубел со уште осум велосипедисти учествувал во дисциплината трка од 100 километри. Само двајца ја завршиле трката, а Кнубел бил последниот што се откажал по 41. километар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bernard Knubel on sports-reference.com Архивирано на 16 декември 2012 г., 21 February 2018

Надворешни врски[уреди | уреди извор]