Бел свиркач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бел свиркач
Calidris alba - Laem Phak Bia.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Бекасови
Семејство: Мочварки
Род: Свиркачи
Вид: Бел свиркач
Биномен назив
Calidris alba
Палас, 1764
Распространетост. Црната линија ја означува јужната граница.

Белиот свиркач (науч. Calidris alba, syn. Crocethia alba[2] или Erolia alba) е мала крајбрежна птица од фамилијата на мочварките (науч. Scolopacidae), родот на свиркачите (науч. Calidris). Го има и во Македонија.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Живее и се размножува во арктичките предели. Птица преселница е – на долги релации, зимувајќи во јужниот дел на Јужна Америка, јужна Европа, Африка и Австралија. Зимно време формира големи јата.

Опис[уреди | уреди извор]

Белиот свиркач е мала птица, со должина 18-21 см, и тежина од 40 до 100 грама, а забележлив е заради неговите светли пердуви. Горната страна е светло сива или сива, а долната страна е бела. Има црни рабови на крилјата. Исто така, имаат црн клун и нозе, со три прста, задните пети недостасуваат. Во лет, имаат сребрено-сива боја. Летно време горниот дел добива шарена кафеава боја, која се протега низ главата и на градниот кош. Младенчињата се пошарени, црно-бели и имаат повеќе контраст од возрасните.

Однесување[уреди | уреди извор]

Бели свиркачи на брегот од морето во Сан Франциско

Белите свиркачи се размножуваат на север, во арктичките делови на светот. Сите мигрираат и летаат од 3 до 10.000 км за презимување. Стигаат доцна во март, а заминуваат рано, при крајот на август.[3] Се огласуваат со кротки звуци како плит, тик, тивик.

Размножување[уреди | уреди извор]

Гнездата ги прават во крајбрежните тундри на 5°C во јули, на посуви каменести делови од 60 до 800 мнв. Белиот свиркач агресивно ја брани својата територија. Овие птици може да бидат моногамни или полиандрични (една женка и два мажјака).[3] Несат 3-4 јајца маслинаво зелени со кафени шарки. Се случува да имаат и по две гнезда. Крај гнездото се хранат со инсекти и растенија.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Белиот свиркач се храни со без’рбетници, ракчиња и црвчиња кои се кријат во горниот дел од песокот на брегот. Брановите им помагаат полесно да дојдат до својот плен исфрлувајќи ги на површина. [4] За овие птици важи Договорот за заштита на африканско-евроазиските миграторни водни птици.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Calidris alba. Црвен список на загрозени видвови на МСЗП, верзија 2012.1. Меѓународен сојуз за заштита на природата. http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/106003042. посет. 16 јули 2012 г.  (англиски)
  2. Kirwan et al. (2008) The Bird of Turkey spell this alternative genus Crocerthia
  3. 3,0 3,1 Macwhirter, Bruce (2002). „Sanderling (Calidris alba)“. The Birds of North America Online. Ithaca: Cornell Lab of Ornithology. doi:10.2173/bna.653. http://bna.birds.cornell.edu/bna/species/653. посет. 29 април 2009 г. 
  4. Schultz, Stewart T. The Northwest Coast: A Natural History. (1990) Timber Press, Inc. Portland, Oregon. p129-130

Надворешни врски[уреди | уреди извор]