Белини

Од Википедија — слободната енциклопедија

Белини е италијанско презиме, формирано како патроним или множина на Белино.[1]

Луѓе[уреди | уреди извор]

 • Семејство на италијански сликари:
  • Јакопо Белини (околу 1396-околу 1470), татко на Џентил и Џовани
  • Џентил Белини (околу 1429–1507)
  • Џовани Белини (околу 1430–1516), најпознатиот од тројцата
 • Адријано Белини (роден 1942), познат како Кирк Морис, италијански поранешен бодибилдер и актер
 • Андреа Белини, италијански оперски бас, активен во деветнаесеттиот век
 • Андреа Белини, италијански кустос за современа уметност
 • Барб Белини (родена 1977 г.), пензионирана канадска одбојкарка
 • Белино Белини (1741–1799), италијански сликар
 • Клаудио Белини (роден 1963 година), италијански архитект и дизајнер
 • Дејвид Белини (1972–2016), италијански сценарист, телевизиски писател, уредник на приказни и документарен режисер
 • Делфо Белини (1900–1953), италијански фудбалер
 • Елма Белини (1954–2018), американски судија
 • Филипо Белини (ф. 1594), италијански сликар
 • Франческо Белини (роден 1947), канадски претприемач
 • Џакинто Белини (17 век), италијански сликар
 • Џанфранко Белини (1924–2006), италијански актер и гласовник
 • Џанкарло Белини (роден 1945), италијански поранешен друмски тркач со велосипеди
 • Џанмарко Белини (роден 1958), офицер на италијанските воздухопловни сили
 • Џанпаоло Белини (роден 1980) италијански фудбалер
 • Хилдералдо Белини (1930–2014), бразилски фудбалер, капитен на првиот бразилски тим кој го освоил Светското првенство во ФИФА
 • Иса Белини (1922–2021), италијанска актерка
 • Итало Белини (1915–1965), италијански спортски стрелец
 • Џарет Белини (роден 1978), американски писател
 • Џејсон Белини, американски новинар
 • Лоренцо Белини (1643–1704), италијански лекар и анатом
 • Марио Белини (роден 1935), италијански архитект
 • Марк Белини (роден 1964), поранешен американски фудбалски примач во Националната фудбалска лига
 • Матија Белини (роден 1994), италијански рагби играч
 • Пол Белини (роден 1963 година), канадски писател на комедии и телевизиски актер
 • Рафаело Белини (1874–1930), италијански зоолог
 • Сантјаго Белини Ноја (роден 1996), уругвајски фудбалер
 • Савино Белини (1913–1974), италијански фудбалер
 • Винченцо Белини (1801–1835), италијански оперски композитор

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Bellini Family History“. Ancestry.com. Посетено на December 30, 2018.