Прејди на содржината

Бегство од Шошенк

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Бегство од Шошенк“
Филмскиот плакат
РежисерФренк Дарабонт
ПродуцентНики Марвин
Главни улоги
МузикаТомас Њумен
КинематографијаРоџер Дикинс
МонтажаРичард Френсис Брус
СтудиоCastle Rock Entertainment
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера10 септември 1994 г. (Меѓународен кинофестивал во Торонто)
23 септември 1994 г. (САД)
Времетраење142 минути
Земја САД
Јазик
Буџет25 милиони долари
Бруто заработка73,3 милиони долари

Бегство од Шошенк (англиски: The Shawshank Redemption, буквално: Искупувањето во Шошенк) — американски драмски филм од 1994 г., во режија и сценарио на Френк Дарабонт, заснован на приказната на Стивен КингРита Хејворт и бегството од Шошенк. Ја раскажува приказната за банкарот Енди Дуфрејн (Тим Робинс), кој е осуден на доживотен затвор во државниот затвор Шошенк за убиство на неговата сопруга и нејзиниот љубовник, и покрај неговото негодување за невиност. Во текот на следните две децении, тој се спријателува со друг затвореник, шверцерот Елис „Ред“ Рединг (Морган Фриман) и игра важна улога во операцијата за перење пари предводена од затворскиот управник Семјуел Нортон (Боб Гантон). Во споредните улоги се појавуваат Вилијам Садлер, Кленси Браун, Гил Белоуз и Џејмс Витмор.[1][2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Филмот ја раскажува приказната за Енди Дуфрејн, банкар што е неправедно осуден за убиство на неговата сопруга и нејзиниот љубовник на доживотен затвор во државниот затвор Шошенк. Започнува со доаѓањето на Енди во Шошенк, каде што наидува на сурова и жестока средина исполнета со поткупливост и насилство. И покрај тоа што се соочува со неволји, Енди ја задржува својата невиност и првично се затвора во себе, но постепено се дружи со други затвореници, вклучувајќи го и Елис Бојд „Ред“ Рединг, искусен затвореник познат по неговата способност да набавува шверцувана стока.

Како што минуваат годините, Енди ја користи својата финансиска остроумност за да добие наклоност кај затворските чувари и подмитливиот управник Семјуел Нортон. Тој му помага на Нортон да пере пари од незаконски дејности и раководи со финансиските работи на затворскиот кадар. Во текот на своето време во Шошенк, Енди наоѓа утеха и искупување преку неговата страст за геологија и камена резба. Конечно, истрајноста на Енди се исплаќа кога ќе открие докази за подмитливост во затворот, вклучувајќи ја и шемата за перење пари, организирана од управникот Нортон. Енди потоа го организира неговото бегство од Шошенк со копање на тунел низ затворските ѕидови во текот на неколку години.

Бегството на Енди е откриено, а управникот, сфаќајќи го својот претстоен пад, се самоубива. Ред, кој е условно пуштен по отслужувањето на казната, ги следи упатствата на Енди и патува во еден мал град во Мексико, каде што го наоѓа Енди како живее под нова самоличност. Филмот завршува со повторна средба на Ред и Енди на плажа во Сиуатанехо, прифаќајќи ја нивната новопронајдена слобода и надеж за иднината.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Тим Робинс Енди Дуфрејн
Морган Фриман Елис Бојд „Ред” Рединг
Боб Гантон управникот Семјуел Нортон
Вилијам Садлер Хејвуд
Кленси Браун Бајрон Хадли
Гил Белоуз Томи Вилијамс
Марк Ролстон Богс Дајмонд
Џејмс Витмор Брукс Хатлен
Дејвид Провал Снуз

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Internet Archive, Mark (2003). The Shawshank redemption. London : British Film Institute,cc2003. ISBN 978-0-85170-968-0.
  2. „The Shawshank Redemption | Rotten Tomatoes“. www.rottentomatoes.com (англиски). Посетено на 2024-04-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]