Банкарска улица (Истанбул)

Координати: 41°01′26″N 28°58′25″E / 41.023908333333° СГШ; 28.973722222222° ИГД / 41.023908333333; 28.973722222222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Банкарска улица

Банкарската улица или Банкалар џадеси (турски:Bankalar Caddesi), се наоѓа во историската област Галата, денешен Караќој во подрачјето Бејоглу (историска Пера) во Истанбул, Турција. На ова улица се наоѓале голем број на познати банки, финансиски институции и осигурителни компании во времето на Османлиското Царство, вклучувајќи ги и Отоманската Централна банка (се одржа како Банка-и Османи во 1856 година, а подоцна и реорганизирана како Банка-и Османи-и Шахане во 1863 година [1] и Отоманската берза од 1866 година.[2]. Банкалар Кадеси продолжува да биде и денеска главната финансиска област во градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ottoman Bank Museum: History of the Ottoman Bank“. Obarsiv.com. Архивирано од изворникот на 2012-06-14. Посетено на 2009-07-14.
  2. „Ottoman Bank Museum“. Ottoman Bank Museum. Архивирано од изворникот на 2011-11-04. Посетено на 2009-06-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°01′26″N 28°58′25″E / 41.023908333333° СГШ; 28.973722222222° ИГД / 41.023908333333; 28.973722222222