Балкана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балкана
Balkana2.jpg
ПодрачјеМркоњиќ Град
Координати44°24′55″N 17°02′59″E / 44.41528° СГШ; 17.04972° ИГД / 44.41528; 17.04972Координати: 44°24′55″N 17°02′59″E / 44.41528° СГШ; 17.04972° ИГД / 44.41528; 17.04972
Сливни земјиРепублика Српска, Босна и Херцеговина
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
0,056 km2 (0,022 ми) км2

Балкана или Туристички рекреативен центар Балкана е заедничко име за две мали езера во Република Српска, а воедно и познат локален туристичко-рекреативен центар. Балкана се наоѓа на 4 или 5 км од Мркоњиќ Град, а покрај центарот поминува магистралниот пат Јајце - Бихаќ.

Особености[уреди | уреди извор]

Езерскиот дел од комплексот го составуваат две овални езера со вкупна површина од 56.000 метри квадратни. Езерата се изградени во 1970-те години. Езерата се снабдуваат со вода од подземни извори и околни потоци на планината Цјепало и Скакавац. Езерата имаат една река, која пак се влева во Врбас.

Во јули и август во малото езеро температурата на водата е 20 степени и се совпаѓа со периодот за рекреативно пливање. Во зимските периоди површината на езерото е заледена. Големото езеро е погато во воден свет, особено амур и пастрмка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Мала енциклопедија Просвета (3 ed.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. 
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.