Балаж Баји

Од Википедија — слободната енциклопедија

Балаж Баји (р. 9 јуни 1989) е унгарски атлетичар спортист кој специјализира во 60 и 110 метри со пречки.[1][2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Меѓу неговите најдобри резултати во 110 метри со пречки се седмото место од Светското јуниорско првенство 2008,[3] шестото место од Летната Универзијада [4] и сребрен медал од Европското првенство во У23, кој го постигна со новиот унгарски У23 рекорд.[5]

За неговите настапи тој беше именуван за најдобар У23 машки спортист во Унгарија во 2011 година.[5]

Во својата постара кариера, тој освои сребрен медал на Европското првенство 2016 година и бронзениот медал на Светското првенство 2017 година.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Унгарски атлетичар на годината 2016

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Balázs Baji Biography“. International Association of Athletics Federations (IAAF). Посетено на 3 March 2012.
  2. „Спорт-референтен профил“. Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 2019-02-14.
  3. „Men's 110m Hurdles“. International Association of Athletics Federations (IAAF). 23 July 2008. Посетено на 3 March 2012.
  4. „Baji Balázs hatodik lett 110 gáton az Universiadén“ [Balázs Baji finished sixth in 110 hurdles at the Universiade] (унгарски). Origo. 20 August 2011. Посетено на 3 March 2012.
  5. 5,0 5,1 „Hammer throwers Pars and Orban are Hungary's Athletes of the Year“. European Athletics. 16 December 2011. Посетено на 3 March 2012.