Базилика „Св. Енграција“ (Сарагоса)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Енграција
Basílica menor de Santa Engracia
Основни податоци
МестоСарагоса, Шпанија

Базилика „Св. Енграција Сарагошка“ (шпански: Basilica menor de Santa Engracia) — базилика која се наоѓа во Сарагоса, Шпанија. Овде е местото каде во 303 година, Света Енграција и нејзините истомисленици биле мачени. Во текот на Шпанската граѓанска војна, црквата била речеси цела срушена. По војната, таа повторно била изградена.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]