Прејди на содржината

Баганур

Координати: 47°47′02″N 108°22′20″E / 47.78389° СГШ; 108.37222° ИГД / 47.78389; 108.37222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Патен знак за Баганур.

Баганур (монголски: Багануур, Мало езеро) — град во Монголија и воедно еден од деветте области во Улан Батор. Оваа област (дистрикт) е поделена на четири супдистрикти.

Баганур всушност е посебен град, сместен на границата помеѓу покраините Тов и Хентиј. Градот бил создаден најпрво како воена база од страна на Советскиот Сојуз. Воедно, денес градот е еден од најиндустриските градови во Монголија и меѓу десетте најголеми градови во Монголија. Во последно време има покренато иницијатива за одделување на градот од административната единица Улан Батор.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Баганур се наоѓа на Транс-монголската железничка линија, главна линија што ја поврзува Кина со Русија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

47°47′02″N 108°22′20″E / 47.78389° СГШ; 108.37222° ИГД / 47.78389; 108.37222