Прејди на содржината

Ању Ангелов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ању Ангелов
Министер за одбрана
На должноста
27 јануари 2010 – 28 јануари 2013
Премиер Бојко Борисов
Претходник Николај Младенов
Наследник Тодор Тагарев
Лични податоци
Роден(а) Хасково, Бугарија
Партија ГЕРБ

Ању Ангелов (роден на 22 декември 1942 во Хасково) е бугарски политичар и министер за одбрана на Бугарија во периодот од 2010 до 2013 година.

Ангелов завршил воено училиште, а по ова завршил во Воената академија Г.С. Раковски, како и специјализирал во воената академија на Генералниот штаб на вооружените сили на СССР во Москва.

На должноста министер на одбраната е од 2010 година.