Африн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африн
Африн, Сирија

Африн[1] е град во северозападна Сирија, кој се наоѓа во гувернерот на Алепо. Административен центар на истоимената област.

Африн се наоѓа на приближно 38 километри северозападно од Алепо, главниот град на провинцијата, и 332 километри северно од Дамаск, главниот град на земјата. Најблискиот аеродром се наоѓа во градот Аазаз.

Популација[уреди | уреди извор]

Последниот официјален попис во 1981 година го навел населението на 11.91[2]. Динамика на населението на градот по години:

1960 година 1970 година 1981 година 2003 година 2012 година
6330 10 074 11 914 44 121 [3] 54 451 [4]

Курдите преовладуваат во националниот состав на населението, сунитските муслимани во конфесионалниот состав.

Приказна[уреди | уреди извор]

Во 1922 година, градот паднал под контрола на Франција, а во 1946 година станал дел од независна Сирија.

Поради избувнувањето на сириската револуција, од 11 јули 2012 година, Африн бил под контрола на курдската милиција ЈПГ и бил дел од Сириски Курдистан (Ројава) . На почетокот на септември 2017 година, таму била прогласена „зона на деконфликт“. Јануари 2018 година - почеток на турската операција „ Маслиново гранче “[5]. На 18 март 2018 година, Африн паднал под контрола на турските вооружени сили и Слободната сириска армија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сирия. Справочная карта (масштаб 1:1 000 000). — ГУКГ, 1977.
  2. „World Gazetteer“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2013-02-09. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  3. оценочное
  4. расчётное
  5. Война в Африне повторяет сценарий Донбасса-2014. Курды стали разменной монетой в российско-турецкой газовой сделке Архивирано на 23 јануари 2018 г. // НГ, 22 янв 2018

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

на Генералштабот