Асен Даскалов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Асен Даскалов
Asen Daskalov.JPG
Роден 1899
Радомир, Бугарија
Починал 1925
Пловдив

Асен Даскалов (1899-1925) — револуционер, член на ВМРО.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во градот Радомир, Бугарија. Завршил педагошко училиште во Ќустендил. Се зачленил во ВМРО во 1921 година. Бил назначен за терорист. Во 1921 година влегол во четата на војводата Мито Гузданов и Борис Тиков. Потоа бил назначен за војвода на чета на Организацијата. На 4 февруари 1923 година се обидел да изврши атентат врз бугарскиот премиер Александар Стамболиски, фрлајќи бомба во Народниот театар во Софија. На 12 септември 1924 година учествувал во горноџумајските убиства на ВМРО против претставниците на левицата.

Бил убиен во воз на пат кон градот Пловдив.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 80.