Арпад Вејс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арпад Вејс
Weisz Árpád.jpg
Лични податоци
Полно име Арпад Вејс


* Настапи (Голови)

Арпад Вејс (унгарски: Árpád Weisz; 16 април 1896 - 31 јануари 1944) бил унгарски олимписки фудбалер и менаџер. Вејс бил Евреин, [1] [2] и бил убиен со неговата сопруга и децата од Нацистите за време на Холокаустот во Втората светска војна во Аушвиц.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Вејс играл клупски фудбал како лево крило во Унгарија за Тереквеш ШЕ, во Чехословачка за Макаби Брно и во Италија за Алесандија и Интернационале.[4]

Вејс заработил седум меѓународни капи помеѓу 1922 и 1923 година и бил член на унгарскиот состав на Летните олимписки игри во Париз во 1924 година. Тешката повреда ја намалила неговата играчка кариера. [5]

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

По пензионирањето како играч во 1926 година, Вејс станал помошник тренер во Алесандрија пред да се пресели во ФК Интернационале Милано, каде на 34 години освоил едно првенство во сезоната 1929/1930.[6] Тој исто така ги тренирал Бари, Новара и Болоња, каде што освоил две титули во лигата (во 1936 и 1937 година) пред да биде принуден да ја напушти Италија со неговата сопруга и две деца по донесувањето на италијанските расистички закони.[7] [8] [9] Вејс ја завршил кариерата со тренирање на ФК Дордрехт во Холандија, оставајќи го во 1940 година по избувнувањето на Втората светска војна .

Четири години подоцна тој бил уапсен од СС и убиен од Нацистите во концентрациониот логор во Аушвиц , со неговото четворочлено семејство (вклучувајќи ја и неговата сопруга Елена, неговиот син Роберто и неговата ќерка Клара), кога тие биле газени веднаш по влезот во Бушавиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]