Андре Жардине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Андре Соарес Жардине (8 септември 1979) е бразилски фудбалски менаџер, моментално е на чело на репрезентацијата на Бразил до 20 години .

Кариера[уреди | уреди извор]

Жардин е роден во Порто Алегре, Рио Гранде до Сул . Откако ги поминал младинските категории на Гремио, [1] започнал да студира инженерство, но дипломира физичко образование на Федералниот универзитет во Рио Гранде до Сул . [2]

Жардин се приклучи на Интернасионал во 2003 година, назначен за менаџер на деца под 10 години. Тој ги презел сите младински категории на клубот за време на неговиот десетгодишен престој, а неговиот последен тим бил под 20 години. На 24 септември 2013 година, тој се вратил во Гремио откако бил именуван за менаџер под 17 години. [3]

На 27 јули 2014 година, по разрешувањето на Ендерсон Мореира, Жардине бил именуван за привремен менаџер, [4] бил одговорен за еден натпревар (пораз од 2-1 против Виторија ) пред назначувањето на Луиз Фелипе Сколари . Последователно, тој бил именуван за асистент, но ја завршил годината како координатор на младинците под 15 години откако имал расправии со Сколари.

Во февруари 2015 година, Жардине се преселил во Сао Паоло и бил назначен на чело на до 20 години. Тој бил привремен менаџер во два наврати (во 2016 и 2018 година) пред да биде именуван за помошник менаџер во март 2018 година. На 11 ноември 2018 година, тој бил именуван за в.д.до крајот на кампањата, заменувајќи го отпуштениот Диего Агире . [5]

На 25 ноември 2018 година, Жардин дефинитивно бил назначен за менаџер на Триколор за сезоната 2019 година. [6] Следниот 14 февруари, сепак, тој бил отстранет од функцијата менаџер, но сепак бил задржан во клубот.

На 3 април 2019 година, Жардин ја презел репрезентацијата на Бразил до 20 години, заменувајќи го отпуштениот Карлос Амадеу . [7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Elogiado por Raí, Jardine jogou com Ronaldinho no Grêmio e quase trouxe Arthur para o São Paulo“ [Praised by Raí, Jardine played with Ronaldinho at Grêmio and almost brought Arthur to São Paulo] (португалски). Goal.com. 13 November 2018. Посетено на 14 November 2018.
  2. „Técnico interino largou engenharia e foi vitorioso na base“ [Interim manager dropped engineering and was a winner in the youth setup] (португалски). Folha de S. Paulo. 9 March 2018. Посетено на 14 November 2018.
  3. „AAndré Jardine assume comando técnico da categoria Sub-17“ [André Jardine takes over the under-17 category] (португалски). Grêmio FBPA. 24 September 2013. Архивирано од изворникот на 24 September 2015. Посетено на 14 November 2018.
  4. „Após derrota na Arena, Enderson Moreira não é mais técnico do Grêmio“ [After defeat at the Arena, Enderson Moreira is no longer manager of Grêmio] (португалски). Globo Esporte. 27 July 2014. Посетено на 14 November 2018.
  5. „Nota oficial“ [Official announcement] (португалски). São Paulo FC. 11 November 2018. Посетено на 13 November 2018.
  6. „André Jardine é efetivado e comandará o São Paulo em 2019“ [André Jardine is effective and will be in charge of São Paulo in 2019] (португалски). São Paulo FC. 25 November 2018. Посетено на 25 November 2018.
  7. „André Jardine assume Seleção Brasileira Sub-20“ [André Jardine takes over the under-20 national team] (португалски). CBF. 3 April 2019. Посетено на 4 April 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]