Андреја Ѓармати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
220px}}
Ѓармати околу 1972
Лични информации
Роден на15 април 1954
Роден воБудимпешта, Унгарија
Висина170 cm
Тежина64 kg
Спорт
ДисциплиниМешано
КлубФеренцварош

Андреа Ѓармати (унгарски: Andrea Gyarmati, родена на 15 април 1954 година) е пензионирана унгарска пливачка. Таа се натпреваруваше на Олимписките игри во 1968 и 1972 година на вкупно осум дисциплини и освои две индивидуални медали во 1972 година; во 1972 година таа постави светски рекорд во 100 метри делфин во полуфиналето. Таа исто така освои четири медали на Европското првенство 1970 година. За овие достигнувања таа беше назначена за унгарски спортист на годината во 1970-1972 година.

Нејзината мајка и тренер Ева Секели беше олимписки шампион во 1952 година, а нејзиниот татко Дешо Ѓармати беше олимписки шампион во ватерполо. Гирмати се омажила, а подоцна се развела со Михали Хеш, олимписки шампион во кану. Во 1995 година, по нејзините двајца родители, таа беше примена во Меѓународната пливачка сала на славните.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]