Андреа Масиело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреа Масиело
Лични податоци
Роден на 5 февруари 1986(1986-02-05)(38 г.)
Роден во Вјареџо, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Сидтирол Сидтирол
Број 55
Младинска кариера
Лукезе Лукезе
2003–2005 Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2003 Лукезе Лукезе 2 (0)
2003-2006 Јувентус Јувентус 1 (0)
2005-2006Авелино Авелино 39 (1)
2006-2007 Сиена Сиена 0 (0)
2007-2008 Џенова Џенова 19 (1)
2008-2011 Бари Бари 133 (3)
2011-2020 Аталанта Аталанта 157 (8)
2020-2022 Џенова Џенова 52 (0)
2022- Сидтирол Сидтирол 49 (2)
Репрезентација
2004 Италија Италија 18 2 (0)
2004-2005 Италија Италија 19 16 (0)
2005-2006 Италија Италија 20 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Андреа Масиело (роден на 5 февруари 1986, во Вјареџо) — италијански фудбалер, играч од одбраната на Сидтирол.