Андреас Велингер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреас Велингер
2017-10-03 FIS SGP 2017 Klingenthal Siegerehrung Andreas Wellinger Hymne.jpg
Велингер во 2017 година
ЗемјаГерманија
Роден28 август 1995 (1995-08-28) (26 г.)
Ruhpolding, Германија
ВисинаПредлошка:Infobox person/height
Ски клубСК Руполдинг
Личен рекорд245 м (804 ст) национален рекорд
Викерсундбакен, 18 март 2017
World Cup career
сезони2012 – денес
Индивидуални победи3
Тимски победи6
Indiv. podiums24
Тимски подиуми20
Indiv. starts149
Тимски стартови29

Андреас Велингер (роден на 28 август 1995 година) — германски скокач во скијање. Неговите најдобри достигнувања во кариерата вклучуваат освојување на поединечен златен медал на Зимските олимписки игри во 2018 година, поединечно сребро на Зимските олимписки игри во 2014 година, мешано тимско злато на Светското првенство во скијање 2017, и тимско сребро на Светското првенство во скијање 2016 година. Најдобрата завршница на Велингер во генералниот пласман на Светскиот куп е 4-то, во сезоната 2016/17.

 Сезона  Пласман
Вкупно 4H SF RA W5 P7
2012/13 20 9 45 N/A N/A N/A
2013/14 9 10 12 N/A N/A N/A
2014/15 35 N/A N/A N/A
2015/16 17 12 N/A N/A N/A
2016/17 4 22 2nd 3rd N/A N/A
2017/18 6 2nd 26 19 5 24
2018/19 18 31 22 33 19 25