Андреас Велингер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреас Велингер
Велингер во 2017 година
ДржаваГерманија
Роден28 август 1995 (1995-08-28) (28 г.)
Ruhpolding, Германија
Висина1.83 м (6 ст 0 ин)
Скијачки клубСК Руполдинг
Личен рекорд245 м (804 ст) национален рекорд
Викерсундбакен, 18 март 2017
Кариера во Светскиот куп
Сезони2012 – денес
Поединечни победи3
Екипни победи6
Поед. подиуми24
Екипни подиуми20
Поед. тргнувања149
Екипни тргнувања29

Андреас Велингер (роден на 28 август 1995 година) — германски скокач во скијање. Неговите најдобри достигнувања во кариерата вклучуваат освојување на поединечен златен медал на Зимските олимписки игри во 2018 година, поединечно сребро на Зимските олимписки игри во 2014 година, мешано тимско злато на Светското првенство во скијање 2017, и тимско сребро на Светското првенство во скијање 2016 година. Најдобрата завршница на Велингер во генералниот пласман на Светскиот куп е 4-то, во сезоната 2016/17.

 Сезона  Пласман
Вкупно 4H SF RA W5 P7
2012/13 20 9 45 N/A N/A N/A
2013/14 9 10 12 N/A N/A N/A
2014/15 35 N/A N/A N/A
2015/16 17 12 N/A N/A N/A
2016/17 4 22 2nd 3rd N/A N/A
2017/18 6 2nd 26 19 5 24
2018/19 18 31 22 33 19 25