Андорски универзитет

Координати: 42°27′54″N 1°29′26″E / 42.46500° СГШ; 1.49056° ИГД / 42.46500; 1.49056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Андорски универзитет
Universitat d'Andorra
Универзитетско лого
ВидДржавен универзитет
Основан1988
РекторМикел Николау
Административен кадар
178
Студенти1741 (2018)
МестоСан Жулија да Лорија, Андора
ПрипадностМеѓународно здружение на универзитети, Здружение на европски универзитети (EUA), Франкофонска универзитетска агенција, Универсија, Мрежа „Шарша“
www.uda.ad
податок од 2008[застарена информација]
Андорскиот универзитет

Андорскиот универзитет (каталонски: Universitat d'Andorra) - јавна установа за високо образование создадена во 1988 година,[1] и првиот универзитет во Андора. Универзитетот се состои од Колеџ за здравствени и образовни науки, Колеџ за бизнис и технологија и Колеџ за е-учење и доживотно учење.[2]

Универзитетот е член на мрежата Вивес,[3] Здружението на европски универзитети, Меѓународното здружение на универзитети. Почнувајќи од 2018 година,[4] приближно три четвртини од финансиите на универзитетот дошле од државата Андора.

Во текот на академската 2018-2019 година, Универзитетот во Андора ја прославил својата 30-годишнина со затворање на временска капсула со документација и секојдневни предмети од 2018 година. Временската капсула не може да се отвори до академската 2088-2089 година, совпаѓајќи со нејзината стогодишнина.[5][6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „History – University of Andorra“ (англиски). Посетено на 6 март 2021.
  2. „Colleges ans schools of the University of Andorra“. www.uda.ad.
  3. Virtual and tangible goals with a Pyrenean flavour, статија од 10 март 2006 година од „Times Higher Education“
  4. „Economic information – University of Andorra“ (англиски). Посетено на 6 март 2021.
  5. „Càpsula del temps amb destí al 2088“. Ara Andorra (каталонски). 7 мај 2019. Посетено на 6 март 2021.
  6. „L'UdA "envia" al futur un volum de 80 litres de documentació i objectes representatius del present – Universitat d'Andorra“ (каталонски). Посетено на 6 март 2021.
  7. RTVA, Andorra Difusió. „L'UdA tanca els actes del 30è aniversari amb una càpsula del temps | Andorra Difusió“. www.andorradifusio.ad (каталонски). Посетено на 6 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°27′54″N 1°29′26″E / 42.46500° СГШ; 1.49056° ИГД / 42.46500; 1.49056