Анголска струја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Анголската струја ― привремена површинска океанска струја. Тоа е продолжение на Гвинејската струја, што тече во близина на брегот на западна Африка. Познато е дека создал слични ефекти во издигнувањето како Ел Нињо,[1] иако неговиот ефект е послаб.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Angola Current“.