Гвинејска струја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноатлантскиот вител.

Гвинеската струја ― бавна топла водна струја која тече на исток долж брегот на Гвинеја во Западна Африка. Има одредена сличност со Екваторската спротивна струја во Индискиот и Тихиот Океан.

Поврзано[уреди | уреди извор]