Прејди на содржината

Ана Петровна

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ана Петровна (руски: А́нна Петро́вна 27 јануари 1708 - 4 март 1728) - ќерка на царот Петар Велики и Катерина I. Била сопруга на Карл Фридрих од Холштајн-Готорп, и станала војвотката од Холштајн (1725-1728).

Била мајка на царот Петар III, кој го зазел рускиот престол од 1762 до 1917 година.

Биографија

[уреди | уреди извор]
Портрет на принцезите Ана Петровна и Елисавета Петровна, Луис Каравац, 1717 година
Ана Петровна

Ана била вонбрачна ќерка на Петар и Катерина, бидејќи нејзините родители се венчале дури во 1712 година, а потоа била призната за принцеза. Го добила името „Ана“ како нејзината братучетка, ќерка на Иван V, Ана Ивановна.

Во 1711 година, по повод официјалното прогласување за принцеза, Петар пренел во сопственост на Ана огромна парцела во Санкт Петербург, чии граници се протегале по должината на Фонтанка од сегашната куќа со бр.28 и речиси до мостот Аничков, и на исток - до стариот московски пат.[1] Во 1710-ти години, се изградил селскиот имот Аненхоф за Ана во близина на Екатерингоф.

Бракот со Карл Фридрих

[уреди | уреди извор]

Во 1720 година, идниот сопруг на Ана, војводата Карл Фридрих од Холштајн-Готорп, дошол во Русија, надевајќи се дека со помош на Петар I ќе го врати војводството Шлезвиг. На крајот на ноември 1724 година, бил потпишан договор за брак, според кој Ана Петровна ја задржала православната вера и можела да раѓа ќерки родени во брак во Православието, додека синовите требало да бидат воспитани во верата на нивниот татко. Ана и нејзиниот сопруг ја одбиле можноста да ја преземат руската круна, но договорот имал таен дел, според кој Петар го задржал правото да го прогласи синот од бракот за наследник.

Два месеци по потпишувањето на договорот за брак, царот починал. Постои легенда дека Петар, кој многу ја сакал Ана, во последните денови од својот живот сакал да ѝ го пренесе престолот, но немал време да го стори тоа. Мајката на Ана, царицата Катерина I, се искачила на престолот.

За време на владеењето на Катерина, влијанието на сопружниците врз руските работи било големо. Во февруари 1726 година бил основан Врховниот совет за приватност - највисоката советодавна институција во Руското Царство. Еден месец подоцна, Карл Фридрих станал еден од седумте нејзини членови.

Во мај 1727 година, под притисок на А. Д. Меншиков, бил изготвен тестаментот „Завет“, според кој престолот преминал на внукот на Петар Велики, 11-годишниот Петар. До неговото полнолетство, била воспоставена регентност од 9 лица, меѓу кои седум члена на Врховниот совет за приватност (вклучувајќи го и Карл Фридрих) и двете ќерки на Петар - принцезите Ана и Елисавета. Според „Завет“, Ана Петровна и нејзините деца станале следните наследнички на престолот (во случај на смрт на Петар без потомство), а Елисавета Петровна била прогласена за следна наследничка. Сепак, веднаш по смртта на Катерина, позицијата на Карл Фридрих и Ана целосно се сменила. Војводата бил отстранет од Врховниот совет за приватност, а Ана и Карл Фридрих го напуштиле Петербург и заминале во Холштајн, каде пристигнале на 24 август 1727 година.

На 21 февруари 1728 година во Кил, Ана го родила синот кој подоцна станал руски цар, Петар III.

Војвотката Ана починала непосредно по раѓањето на Питер. Причината за нејзината смрт не е позната со сигурност. „Санкт Петербург Ведомости“ објавил дека Ана „починала од треска“. Во делата на многу историчари од XIX и почетокот на XX век, се посочува дека причината за смртта е постпартална треска, а смртта се случила набргу по породувањето, на 4 март 1728 година. Едукаторот на Петар III, Јакоб Штелин, во „Белешки за царот Петар III“ дал верзија дека војвотката настинала сакајќи да ги види подобро огнометите. Сепак, Штелин ги презел должностите на воспитувач на Петар во 1742 година, 14 години по опишаните настани.

Пред нејзината смрт, Ана изразила желба да биде погребана во Санкт Петербург, во црквата Свети Петар и Павле, покрај гробот на нејзиниот татко, што било направено на 23 ноември 1728 година.

Проценки на современиците

[уреди | уреди извор]

За своето време, Ана била образована девојка, совршено зборувала четири странски јазици: француски, германски, италијански и шведски. Познато е и дека Ана Петровна многу ги сакала децата како и нејзината сестра Елисавета, се одликувала со наклонетост кон нејзиниот внук Петар (син на Алексеј Петрович), кој останал во сенка за време на владеењето на Катерина Прва.

Меморија

[уреди | уреди извор]

Во спомен на Ана Петровна, во 1735 година, нејзиниот сопруг го воспоставил Орденот на Света Ана, кој станал државна награда на Руското Царство за време на владеењето на Павле I во 1797 година.

  • „Тајните на револуциите во палатата“, ТВ серија (2000-2011 година, Русија), режисер - Светлана Дружинина . Ирина Лачина како Ана Петровна.
  1. „Итальянский дворец (Здание бывшего Екатерининского института)“. Архивирано од изворникот на 2020-04-12. Посетено на 2021-02-28.
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Encspb“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Анна Петровна“. Енциклопедиски речник „Брокхаус и Ефрон“ : во 86 тома (82 тома и 4 доп.). Санкт Петербург. 1890–1907.
  • С. Тр. Ана Петровна (ќерка на Петар I) / / Руски биографски речник : во 25 тома. - СПб. - М., 1896-1918 година.
  • Morokhin A. V. „Не знам како е да живееш таму“: за историјата на престојот на принцезата круна Ана Петровна во Германија (1727-1728). // Читања на Меншиков. - 2014 година. - број 5 (12). - С. 147-159.
  • Fedorchenko V. M. Куќа на Романови. М., 2005 година.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]