Ана Миновска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден Ана Борчева
21 јули 1953
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Познат специјалист по болести на устата и забите
Занимање универзитетска професорка


Ана Миновска (моминско: Борчева; 21 јули 1953 во Скопјемакедонска универзитетска професорка по болести на устата и забите на Стоматолошкиот факултет во Скопје.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Специјалист по болести на устата и забите, редовен професор на Стоматолошкиот факултет во Скопје. Докторирала во 1994 година. Публикувала 55 статии. Автор е на учебниците „Орална хигиена“ и „Професионална и тимска работа“. Организатор на конгрес на стоматолозите од Македонија (2006).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Минова-Ѓуркова“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 956. (2009). Скопје: МАНУ.