Ана Комнина (ќерка на Јован II Комнин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Комнина
Сопружник Јован Контостефан
Деца
Андроник Контостефан

Јован
Алексиј
Ирина

Династија Комнини
Татко Јован II Комнин
Мајка Ирина
Роден(а) 1110

Ана Комнина (родена 1110) била византиска принцеза од династијата на Комнините.

Таа била втората ќерка на византискиот цар Јован II Комнин (1087-1143) и Ирина (1088-1134), ќерка на Ласло I, крал на Унгарија (1077-1095).[1].

Таа била сестра на императорите Алексиј Комнин (1106-1142) и Мануил I Комнин (1118-1180).

Ана се омажила за Јован Контостефан (1139 во Крф). Тие имале три деца:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Foundation for Medieval Genealogy , Byzantium 1057-1204, Chapter 1, Komnenos, Emperors
  2. John Kinnamos (1976). Deeds of John and Manuel Comnenus. transl. by Charles M. Brand. Columbia University Press., 217.9; 97.18.