Ананес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ananes
Ανάνες
Ananes islands.jpg
The islands seen from the East
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Greece" does not exist
Географија
Координати36°33′06″N 24°08′46″E / 36.55167° СГШ; 24.14611° ИГД / 36.55167; 24.14611Координати: 36°33′06″N 24°08′46″E / 36.55167° СГШ; 24.14611° ИГД / 36.55167; 24.14611
АрхипелагCyclades
Вкупно острови7
Површина0,13 км2
Управување
ОбластЈужен Егеј
ОкругМилос
Демографија
Население0 (2011)

Ананес (грчки: Ανάνες) (понекогаш наречени Карпи Ананес[1]) ― група од 7 мали ненаселени[2] островчиња во Егејското Море во Грција, на периферијата на островската група Киклади. Тие се наредени во облик на полумесечина од југозапад кон север и ги опфаќаат најјугозападните острови на Кикладите. Најблиските острови се Милос и Антимилос на североисток и Фалконера на северозапад.

Островите, заедно со блиските слично ненаселени Велопула и Фалконера се заштитени подрачја под мрежата Натура 2000.[3]

Најголемиот остров од групата опфаќа повеќе од половина од вкупната површина, на 0.096 км2. Двата преостанати поголеми острови се 0.018 км2 и 0.011 км2 соодветно, при што четирите преостанати островчиња и карпи придонесуваат со преостанатите 2,400 км2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ananes Rocks“. Mapcarta (англиски). Посетено на 13 ноември 2021.
  2. „Απογραφή Πληθυσμού-Κατοικιών 2011“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 17 мај 2017. Посетено на 13 ноември 2021.
  3. „destination Falkonera“. tripinview (англиски). Посетено на 13 ноември 2021.