Прејди на содржината

Амфиполски мост

Координати: 40°49′42″N 23°50′5″E / 40.82833° СГШ; 23.83472° ИГД / 40.82833; 23.83472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Амфиполски мост
Γέφυρα της Αμφίπολης
Поглед на остатоците од мостот и градското утврдување
Координати40°49′42″N 23°50′5″E / 40.82833° СГШ; 23.83472° ИГД / 40.82833; 23.83472
МестоАмфипол, Ениќој, Зихненско, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина275 м
Историја
ЗавршенV век п.н.е.
Местоположба
Карта

Амфиполски мост (грчки: Γέφυρα της Αμφίπολης) — камен мост на Долна Струма од античко и средновековно време во древномакедонскиот град Амфипол кај денешен Ениќој во Зихненско, Егејска Македонија.[1][2]

Го поврзувал Амфипол, а потоа малата византиска населба Мармари, со долината на Струма.[1]

Мостот бил клучна сообраќајница во стариот век и претставува значаен пример за достигнувањата на античкото инженерство. Изграде е во V век п.н.е. и имал должина од 275 м.[2] Првите податоци за него ги дознаваме од историчарот Тукидид, кој го опишува мостот раскажувајќи за важна улога која ја одиграл во опсадувањето и заземањето на Амфипол од страна на спартанскиот војсководец Бразид во текот на Амфиполската битка од 424 – 422 г. п.н.е..[3]

Откриен е случајно во септември 1977 г. Ископувањата се вршени под водство на археологот Димитрис Лазаридис. Неговата екипа открила околу 1.250 носачи и диреци кои му припаѓале на утврдувањето и инфраструктурата на мостот. На површината извадиле околу 220 колци.[3]

Остатоци од носачи со метални опкови од мостот се изложени во Ениќојскиот археолошки музеј.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 „Πύργος Χάνδακα“. Ελληνικά Κάστρα. Посетено на 6 ноември 2016.
  2. 2,0 2,1 „Αρχαία Ξύλινη Γέφυρα Αμφίπολης“. Αρχαιολογία Online. Занемарен непознатиот параметар |access= (се препорачува |access-date=) (help); Недостасува права црта во: |access= (help)
  3. 3,0 3,1 „Δ. Λαζαρίδης: «Η γέφυρα όπου παίχτηκε η τύχη της Αμφίπολης»“. Χρονόμετρο, καθημερινή εφημερίδα της Καβάλας. 1 ноември 2014. Посетено на 7 ноември 2016.