Амина бинт Вахаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калиграфија што претставува Аминах б. Вахаб
Калиграфија што претставува Аминах б. Вахаб

Амина бинт Вахаб (арап. آمنة بنت وهب) била мајка на исламскиот пророк Мухамед.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е околу Била член на кланот Бану Зухра.[1]

Нејзин татко бил Вахаб ибн Абд Манаф, а била омажена за Абдула ибн Абд ел-Муталиб. Постојат и ракописи што велат дека Амина починала по пат накај Медина кога го носела Мухамед да ги запознае неговите роднини и да го види гробот на татка си. Амина починала во 577 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски и наводи[уреди | уреди извор]

  1. Саад Ибн Аби Вакас Архивирано на 10 септември 2005 г. (англиски)