Прејди на содржината

Амерзе

Координати: 48°00′N 11°07′E / 48.000° СГШ; 11.117° ИГД / 48.000; 11.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ammersee
Lake Ammer
winter 2006
map
ПодрачјеUpper Bavaria
Координати48°00′N 11°07′E / 48.000° СГШ; 11.117° ИГД / 48.000; 11.117
Главни приливиRiver Ammer
Главни истециAmper
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
993,0 km2 (383,4 ми) км2
Сливни земјиGermany
Најг. должина16.2 kм (53,000 ст) км
Најг. ширина5 kм (16,000 ст) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
46,6 km2 (18,0 ми) км2
Прос. длабочина37.8 м (124 ст) м
Најг. длабочина81 м (266 ст) м
Проточност2.7 years
Надм. височина533 м (1,749 ст) м
ОстровиSchwedeninsel
Населени местаHerrsching, Dießen am Ammersee
Прогласено:26 February 1976
Број93[1]

Амерзе (англиски: Lake Ammer) е езеро Зунгенбекен во Горна Баварија, Германија, југозападно од Минхен меѓу градовите Херсхинг и Дисен ам Амерси. Со површина од околу 47 км2, тоа е шестото најголемо езеро во Германија. Езерото е на надморска височина од 533 метри, и има максимална длабочина од 81 метар. Како и другите баварски езера, Амерзе се развил како резултат на топењето на ледените ледници. Амерзе се создал од водите на реката Аммер, која тече како Ампер надвор од езерото.. Како соседното Езеро Старнберг, кое е слично по големина и форма, тоа е популарна локација за водни спортови.

Амерзе и Ампер се дел од стариот келтски килибарен трговски пат што води до премин Бренер. Зборот Амер е форма на Ампер од 13 век, келтската * амбра, која произлегува од индоевропските * ombh-, * mbh- "влажни, вода".[2]

Патнички услуги функционираа на езерото од 1879 година. Денес тие се управувани од компанијата „Bayerische Seenschifffahrt", користејќи мешавина на историски лопати и моторни бродови.[3][4]

Водата на езерото генерално е со многу добар квалитет бидејќи во 1960-тите беше воведена кружна канализациона мрежа која ги собираше сите отпадни води од целиот езеро и ги транспортираше во пречистителна станица под излезот на езерото во Ехинг.

Аммерзието изобилува со риби [5] и е дом на ранливите видови на длабоки водни јајца „Salvelinus evasus ''.[6]

Рибите кои живеат во длабоките води се многу чувствителни на промени во квалитетот на водата, а некои видови како што се,,Salvelinus neocomensis" и „Salvelinus profundus "беа неодамна етикетирани со исчезнување во другите европски езера.[7]

Галерија[уреди | уреди извор]

  1. „Ammersee“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
  2. Dieter Berger: Duden - Geographische Namen in Deutschland. 2nd ed., Dudenverlag, 1999, ISBN 978-3-411-06252-2.
  3. „Bayerische Seenschifffahrt“. Bayerische Seenschifffahrt. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 11 July 2011.
  4. „Geschichtliche Hintergründe“ [Historical Background] (германски). Bayerische Seenschifffahrt. Архивирано од изворникот на 10 December 2011. Посетено на 11 July 2011.
  5. The Penny Cyclopaedia of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge. Charles Knight. 1835.
  6. Revue Suisse de Zoologie - Salvelinus evasus[мртва врска][мртва врска]; accessed 24 January 2018.
  7. „Red List - Volume 1: Vertebrates (2009) - General assessment for the vertebrate groups“. Архивирано од изворникот на 2013-06-23. Посетено на 2012-12-29.