Амерзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ammersee
Lake Ammer
Ammersee 29.01.2006.jpg
winter 2006
Map Ammersee.png
map
ПодрачјеUpper Bavaria
Координати48°00′N 11°07′E / 48.000° СГШ; 11.117° ИГД / 48.000; 11.117Координати: 48°00′N 11°07′E / 48.000° СГШ; 11.117° ИГД / 48.000; 11.117
Главни приливиRiver Ammer
Главни истециAmper
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
993,0 km2 (383,4 ми) км2
Сливни земјиGermany
Најг. должина16.2 kм (53,000 ст) км
Најг. ширина5 kм (16,000 ст) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
46,6 km2 (18,0 ми) км2
Прос. длабочина37.8 м (124 ст) м
Најг. длабочина81 м (266 ст) м
Проточност2.7 years
Надм. височина533 м (1,749 ст) м
ОстровиSchwedeninsel
Населени местаHerrsching, Dießen am Ammersee
Прогласено:26 February 1976
Број93[1]

Амерзе (англиски: Lake Ammer ) е езеро Зунгенбекен во Горна Баварија, Германија, југозападно од Минхен меѓу градовите Херсхинг и Дисен ам Амерси . Со површина од околу 47 километри квадратни, тоа е шестото најголемо езеро во Германија. Езерото е на надморска височина од 533 метри, и има максимална длабочина од 81 метар. Како и другите баварски езера, Амерзе се развил како резултат на топењето на ледените глечери . Амерзе се создал од водите на реката Аммер, која тече како Ампер надвор од езерото.. Како соседното Езеро Старнберг, кое е слично по големина и форма, тоа е популарна локација за водни спортови .

Амерзе и Ампер се дел од античката келтска килибарска трговска рута што води до премин Бренер . Зборот Амер е форма на Ампер од 13 век, келтската * амбра, која произлегува од индоевропските * ombh-, * mbh- "влажни, вода". [2]

Патнички услуги функционираа на езерото од 1879 година. Денес тие се управувани од компанијата ,,Bayerische Seenschifffahrt", користејќи мешавина на историски лопати и моторни бродови. [3] [4]

Водата на езерото генерално е со многу добар квалитет бидејќи во 1960-тите беше воведена кружна канализациона мрежа која ги собираше сите отпадни води од целиот езеро и ги транспортираше во пречистителна станица под излезот на езерото во Ехинг .

Аммерзието изобилува со риби [5] и е дом на ранливите видови на длабоки водни јајца ,,Salvelinus evasus ''. [6]

Рибите кои живеат во длабоките води се многу чувствителни на промени во квалитетот на водата, а некои видови како што сe,,Salvelinus neocomensis" и ,,Salvelinus profundus "беа неодамна етикетирани со исчезнување во другите европски езера. [7]

Галерија[уреди | уреди извор]

  1. „Ammersee“. Ramsar Sites Information Service. конс. 25 April 2018. 
  2. Dieter Berger: Duden - Geographische Namen in Deutschland. 2nd ed., Dudenverlag, 1999, .
  3. „Bayerische Seenschifffahrt“. Bayerische Seenschifffahrt. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. конс. 11 July 2011. 
  4. „Geschichtliche Hintergründe“ [Historical Background] (German). Bayerische Seenschifffahrt. Архивирано од изворникот на 10 December 2011. конс. 11 July 2011. 
  5. The Penny Cyclopaedia of the Society for the Diffusion of Useful Knowledge. Charles Knight. 1835. https://books.google.com/books?id=2C89LepPuvsC&pg=PA51. 
  6. Revue Suisse de Zoologie - Salvelinus evasus[мртва врска]; accessed 24 January 2018.
  7. „Red List - Volume 1: Vertebrates (2009) - General assessment for the vertebrate groups“. Архивирано од изворникот на 2013-06-23. конс. 2012-12-29.