Штанбершко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штанбершко Езеро
Starnberger See
StarnbergerSee02.jpg
ПодрачјеБаварија
Координати47°54′14″N 11°18′26″E / 47.90389° СГШ; 11.30722° ИГД / 47.90389; 11.30722Координати: 47°54′14″N 11°18′26″E / 47.90389° СГШ; 11.30722° ИГД / 47.90389; 11.30722
ВидПриродно езеро
Главни приливиОстресе-Ах
Главни истециВурм
Слив&10000000000000314000000314 км2
Сливни земјиГерманија
Најг. должина20.2 км
Површина&1000000000000583600000058,36 км2
Најг. длабочина127.8 м
Зафатнина2,998,000,000 км3
Проточност21 години
Надм. височина596 м
ОстровиРосенинсел
Населени местаСтарнберг, Амерланд, Сешаупт, Тутзинг, Фелдафинг, Посенхофен

Штарнбершкото Езеро (германски: Starnberger See) е езеро во јужна Баварија околу 25 километри од Минхен. Со површина од 56,36 квадратни километари, ова езеро е четврто езеро по големина во Германија, а, благодарејќи на големата длабочина, второ по количина на вода. Езерото настанало со топењето на алпските ледници. До 1962 година езерото се викало Вирмско Езеро.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]