Штанбершко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Штанбершко Езеро
Starnberger See
StarnbergerSee02.jpg
Подрачје Баварија
Координати 47°54′14″ СГШ 11°18′26″ ИГД / 
Вид Природно езеро
Главни приливи Остресе-Ах
Главни истеци Вурм
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

}}314 km² км²
Сливни земји Германија
Макс. должина 20.2 km км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

}}58,36 km² км²
Макс. длабочина 127.8 m км
Зафатнина 2,998,000,000 m³ км³
Проточност 21 years
Надм. височина 596 m м
Острови Росенинсел
Населени места Старнберг, Амерланд, Сешаупт, Тутзинг, Фелдафинг, Посенхофен

Штарнбершкото Езеро (германски: Starnberger See) е езеро во јужна Баварија околу 25 километри од Минхен. Со површина од 56,36 квадратни километари, ова езеро е четврто езеро по големина во Германија, а, благодарејќи на големата длабочина, второ по количина на вода. Езерото настанало со топењето на алпските ледници. До 1962 година езерото се викало Вирмско Езеро.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]