Прејди на содржината

Амела Шеховиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амела Шеховиќ
Роден 25 мај 1974( 1974-05-25)
Сараево, СФРЈ, СФРЈ
Занимање пејачка
Деца 2

Амела Шеховиќ-Мехмедагиќ[1] (Сараево, 25 мај 1974) ― пејачка [1] на народна музика од Босна и Херцеговина.

Нејзината музичка кариера ја започнала како средношколка во 1996 година во Сараево. Снимила пет албуми.

Дискографија

[уреди | уреди извор]
Студиски
  • Суза дјечија (Детски солзи) (1997, Халикс)
  • Чигра (Чигра) (1998, Халикс)
  • Потеци сузо (Потечи солзо) (1999/2000, Халикс рекордс)
  • Хеј, мушкарци (Еј, машки) (1999, Халикс рекордс)
  • Амела (Амела) (2006, Hayat Production)

Видеографија

[уреди | уреди извор]
Музичко видео Gодина Режисер
Три таблете (Три таблети) ? (2000-ти) Хајат
Дугме (Копче) ? (2000-ти) Хајат
Нумери на Hayat
  • Води ме (дует со Шаќир Амети)

Фестивали

[уреди | уреди извор]
  • во 2002 година на фестивалот Бихаќ — Шта ћу ја (Што ќе правам)

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Objavljene nove fotografije sa vjenčanja Jasmine i Ćamila“. radiosarajevo.ba. 27 август 2021. Архивирано од изворникот на 7 декември 2022. Посетено на 11 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date=, |archive-date= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]