Али Исмаил Коркмаз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Али Исмаил Коркмаз
Роден(а)18 март 1994(1994-03-18)
Хатај, Турција
Починал(а)10 јули 2013(2013-07-10) (возр. 19)
Ескишехир, Турција
ПочивалиштеМаалските гробишта Антакија Екинчи, Хатај[1]
ДржавјанствоТурција
РодителиШехап Коркмаз
Емел Коркмаз

Али Исмаил Коркмаз (18 март 1994 – 10 јули 2013 година) бил турски студент на универзитет кој бил убиен на 19-годишна возраст откако бил претепан од полицијата и спротивставените групи кои интервенирале на маршот во кој тој учествувал во поддршка на протестите во паркот Гези.

Студентот бруцош на Универзитетот Анадолу, Али Исмаил Коркмаз излегол на улиците на Ескишехир во знак на поддршка на протестите во паркот Гези, но откако бил претепан од полицијата и избегал, тој бил претепан и физички малтретиран уште два пати од спротивставените групи. Откако бил претепан, тој не можел да се лекува во болницата во која престојувал и можел да ја добие првата медицинска интервенција по 20 часа повредување.[2][3][4] Коркмаз, кој почнал да страда од мозочно крварење, останал во кома 38 дена и починал на 10 јули 2013 година. Неговата смрт предизвикала протести во Ескишехир [5] и била подигната статуа во негов спомен.[6]

Реакции[уреди | уреди извор]

По смртта на Али Исмаил Коркмаз, започнале протести во различни провинции на Турција [7] и 40 дена подоцна демонстрантите излегоа на улиците во Хатај.[8][9] Членовите на тимот за марширање „Јустиција“ започнаа марш од Анталија во спомен на загинатите за време на протестите во паркот Гези и стигнаа до Ескишехир. Тие заедно со народот тргнаа кон улицата каде што бил нападнат Али Исмаил Коркмаз. [1] Архивирано на 20 август 2016 г. [10] По овој протест, тимот марширал до Анкара, каде што бил убиен Етем Сарисулук, кој исто така го загубил животот во протестите во паркот Гези. [2]

Судски процес[уреди | уреди извор]

На 2 јуни 2013 година на судско рочиште во Ескишехир [11] за смртта на 19-годишниот Коркмаз, кој го загубил животот по 38-дневна кома како резултат на напад што го претрпе за време на протестите во паркот Гези, За осуммината обвинети е побарана доживотна затворска казна.[12]

На 21 јануари 2015 година, Мевлут Салдоган беше осуден на 13 години затвор за „намерно предизвикување смрт“. Казната му беше намалена на 10 години и 10 месеци со оглед на ефектот врз неговата иднина и беше одлучено да продолжи притворот. Полицаецот Јалчин Акбулут е осуден на 12 години затвор, но поради истите причини е осуден на 10 години затвор по притворот. Фиринџилар Исмаил, Рамазан Којунџу и Мухамет Патансвер беа осудени на 8 години затвор за ранување на жртвата. Казните им се намалени на 3 години и 4 месеци бидејќи само помогнале во извршувањето на делото. Другите полицајци, Шабан Ѓокпинар и Хусеин Енгин, беа ослободени поради недостиг на докази.[13]

Наследство[уреди | уреди извор]

Парк Али Исмаил Коркмаз (Кадикој, Истанбул)

Статуата на Али Исмаил Коркмаз беше поставена во Ескишехир со придонес на федерацијата на клубови Фикир (ФКФ) по смртта на Коркмаз.[12]

Стариот паркинг простор сместен во улицата Искеле во населбата Расимпаша, општината Кадикој го претвори во парк и го доби името по Али Исмаил Коркмаз.[14]

Организацијата на Универзитетот ÜNİFEB Чукурова во 1907 година ја создаде меморијалната шума Али Исмаил Коркмаз во Кемерхисар .[15]

Општина Хатај Самандаг именуваше мост во влезот на областа по Али Исмаил Коркмаз.[16]

Фондацијата Али Исмаил Коркмаз, основана од семејството Коркмаз, има различни активности кои им помагаат на студентите, постарите лица, природата, животните, уметниците, занаетчиите и обезбедува стипендии за студентите.[17]

Судски статус[уреди | уреди извор]

Вториот Управен суд во Ескишехир подоцна ја објави својата одлука за протестите во паркот Гези во Ескишехир на 2 јуни 2013 година, при што Али Исмаил Коркмаз беше нападнат од полицијата и група цивили и го загуби животот по 38-дневна кома. Судот го осуди МВР на неговото семејство да му плати 57.180 ₺ за материјална штета и 650.000 ₺ за морална штета за вкупно 707.180 ₺ .[18]

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

 • Али Исмаил-Емри Ким Верди? – Исмаил Сајмаз

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ali İsmail Korkmaz mezarı başında anıldı“. Milliyet.com. Архивирано од изворникот 26 December 2016. Посетено на 25 December 2016.
 2. „Sopalı çeteler dövdü, hastaneler kabul etmedi“. Şiddet Hikayeleri. 3 July 2013. Посетено на 27 August 2013.
 3. „Eskişehir, Ali İsmail Korkmaz için yürüdü“. Radikal. 25 August 2013. Посетено на 27 August 2013.
 4. „Ali İsmail Korkmaz 3 kez dövülmüş!“. CNNTÜRK. DHA. 25 August 2013. Посетено на 27 August 2013.
 5. „Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz protestosu galeri“. Hürriyet. 26 August 2013. Посетено на 27 August 2013.
 6. „Eskişehir Valiliğinden Ali İsmail Korkmaz açıklaması“. Sabah. 26 August 2013. Посетено на 27 August 2013.
 7. „Ali İsmail Korkmaz'ın ölümünün ardından protestolar arttı“. Türkiye. 26 August 2013. Посетено на 27 August 2013.[мртва врска]
 8. „Hatay'da olaylı protesto!“. HABERTÜRK. 26 August 2013. Посетено на 10 March 2014.
 9. „Ali İsmail Korkmaz'ın ölümünün ardından protestolar arttı“. Türkiye. 11 July 2013. Посетено на 27 August 2013.
 10. [{{{1}}} Архивирано] на 20 август 2016 г.
 11. „Gezi eylemleri: Ali İsmail Korkmaz hayatını kaybetti“. BBC Türkçe. 25 August 2013. Посетено на 10 March 2014.
 12. 12,0 12,1 „Ali İsmail davasında ömür boyu hapis istemi“. NTVMSNBC. Посетено на 18 January 2014.
 13. „Ali İsmail Korkmaz davasında karar çıktı“. Hürriyet. 21 January 2015. Посетено на 21 January 2015.
 14. „Kadıköy'de Ali İsmail Korkmaz Parkı açıldı“.
 15. „Kemerhisar'a, Ali İsmail Korkmaz Hatıra Ormanı Oluşturuldu“.
 16. „Samandağ Belediyesi'nden iki karar: Abdullah Cömert Alanı ve Ali İsmail Korkmaz Köprüsü“. Архивирано од изворникот на 2016-10-13. Посетено на 2019-06-05.
 17. „Vakıf Hakkında – Ali İsmail Korkmaz Vakfı“. alikev.org. Архивирано од изворникот на 2016-03-25.
 18. „Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine 707 bin 180 lira tazminat ödenecek“.

Предлошка:Gezi Park protests