Прејди на содржината

Алина Еремија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алина Еремија
Животописни податоци
Роден(а)15 декември 1993(1993-12-15)(30 г.)
Буфтеа,
Романија
Жанровиденс-поп
Занимањапејачка, Телевизиски водителка
ИнструментиВокали, пијано
Период на активност1997–present
ИздавачиMediaPro Music, Universal Music Group, Global
Мреж. местоalinaeremia.ro

Алина Еремија (роден 15 декември 1993 година Буфтеа, Романија), Turai ја претставуваше Романија на Детска Евровизија 2005 година со песната. Таа година Алина беше една од најголемите фаворити и се сметаше дека најверојатно ќе победи. Но, Алина би можела да се пласира на 5-то место со 89 поени.

Алина често се појавува во емисиите, а таа е и функционер во шоу програмата.