Алжирско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алжирско метро

Општо
МестоАлжир
Тип на превозМетро
Бр. на линии1[1]
(2 планирани)[2]
Бр. на станици19[3]
Патници годишно40,032,641 (2018)[4]
Мреж. местоmetroalger-dz.com
Сообраќање
Почналноември 1, 2011; пред 12 години (2011-11-01)[2]
ПревозникRATP Group El-Djazaïr
Технички податоци
Долж. на системот18.5 kм (11.5 ми)[3]
Колосек1,435 mm (стандардна пруга)[5]
Напојување750 V DC на трета пруга[5]
Карта на системот

Алжирското метро (арап. مترو الجزائر العاصمة, берберски: Адубрид е ѕајер, француски: Métro d'Alger), коe служи во Алжир, главниот град на Алжир, е систем на метро кое датира од 1970-тите, кој било дизајниран да одговори на потребата за масовен превоз предизвикан од растот на градот. Официјално започнат во осумдесеттите години на минатиот век, проектот забавил како резултат на финансиските тешкотии и безбедносните проблеми во 90-тите години. Проектот одново започнал во 2003 година. Алжирскиот претседател Абделазиз Бутефлика присуствувал на отворачката церемонија со сечење ленти на Метрото на 31 октомври 2011 година.[1] Алжирското метро потоа било отворено за патниците следниот ден, 1 ноември 2011 година,[2] што го направил Алжир само вториот главен град во Африка (по Каиро) што има метро систем.[6]

Првата фаза од линијата 1, „Хај ел Бадр“ - „Тафура-Централна пошта“, која се протега на 9,2 km и 10 станици, била отворени за јавни услуги на 1 ноември 2011 година.[1] Продолжеток од 4 km од „Хаш ел Бадр“ до „Ел Харач Центар“ бил отворен за комерцијална услуга на 4 јули 2015 година по тест-проби во јуни.[7][8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Alger metro inaugurated“. Railway Gazette International. 31 октомври 2011. Архивирано од изворникот на 2019-12-03. Посетено на 14 мај 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Maghreb's first metro system opens in Algeria“. Radio France International. 31 октомври 2011. Посетено на 14 мај 2020.
  3. 3,0 3,1 „Le Président Bouteflika inaugure deux nouvelles extensions du Métro d'Alger“. aps.dz. Посетено на 14 мај 2020.
  4. „Statistiques voyageur“ [Passenger statistics] (француски). EMA - Entreprise Metro d’Alger. Архивирано од изворникот на 22 јули 2017.
  5. 5,0 5,1 „Rail projects in Algeria: Focus on tramway systems“. Global Mass Transit. 1 февруари 2013. Архивирано од изворникот на 2021-10-08. Посетено на 14 мај 2020.
  6. „Metro systems: Going Underground“. The Economist. 5 јануари 2013. Посетено на 14 мај 2020.
  7. „Algiers Metro: New line Hai El Badr-El Harrach operational in July“. Algeria Press Service. 14 јуни 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 14 мај 2020.
  8. „Alger metro extends“. Railway Gazette International. 6 јули 2015. Архивирано од изворникот на 2018-10-08. Посетено на 14 мај 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]