Аленка Герлович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аленка Герлович
Роден(а)17 септември 1919(1919-09-17)
Љубљана, Словенија
Починал(а)9 декември 2010(2010-12-09) (возр. 91)
Љубљана, Словенија
Националностсловенечки
ОбразованиеАкадемија за ликовни уметности во Загреб
Познат(а) посликарство
Значајни делаСликарство
НаградиLevstik Award
1968 for Likovni pouk otrok
Prešeren Foundation Award
1981 for her artistic opus

Аленка Герлович (17 септември 1919 – 9 декември 2010 година) била словенечка сликарка .[1]

Герлович е родена во Љубљана во 1919 година. Студирала уметност на Академијата за ликовни уметности во Загреб . За време на Втората светска војна се приклучила на партизаните. Починала во Љубљана во декември 2010 година [2]

Таа ја добила наградата Левстик во 1968 година за нејзината книга Likovni pouk otrok (Уметнички часови за деца).[3]

Герлович го посетува Охрид, Струга и Скопје во периодот 1953-1957 година. Во  нејзините рани македонски цртежи најчесто е избран мотивот на лица и фигури на жени и деца. Често се посветувала на македонската носија. Академско зацртаниот ликовен принцип на цртежот подоцна го заменила со јасен, конструктивен линиски цртеж и преминала на урбана стилизација и апстракција.

Таа ја добила наградата на Фондацијата Прешерен во 1981 година за нејзините уметнички достигнувања.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Obituary on RTV Slovenija site, 9 December 2010
  2. Delo site, Umrla je akademska slikarka Alenka Gerlovič (The Painter Alenka Gerlovič Has Died), 10 December 2010
  3. „The Levstik Award on the Mladinska Knjiga Publishing House site“. Архивирано од изворникот на 2012-03-17. Посетено на 2012-05-14.
  4. „Prešeren Fund Awards“. Galerija Prešernovih. Посетено на 20 May 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]