Александар Попов (физичар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Степанович Попов
Alexander Stepanovich Popov.jpg
Роден 16 март 1859
Краснотуринск
Починал 13 јануари 1906
Санкт Петербург
Полиња електро инжинерство

Александар Степанович Попов (руски: Алекса́ндр Степа́нович Попо́в; Краснотуринск, 16 март 1859Санкт Петербург, 13 јануари 1906) бил руски физичар и електроинжинер, едан од пионерите на радио-техниката, и пронаоѓач на антената. Во 1896 година остварил пренос на сигнал со помош на радио-бранови на одалеченост од 250 метри и утврдил дека радио-брановите се рефлектираат од поголемите објекти.