Албрехт Петер Кан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Албрехт Петер Кан (германски: Albrecht Peter Kann; роден 1923 година во Келн, починал во 1996 година во Хамбург) — германски новинар и писател на криминалистички и вестерн романи.

Кариера[уреди | уреди извор]

По докторатот по филозофија во Њујорк и Харлем ( Холандија ) бил уредник на повеќе списанија, и, конечно, во Хамбург, уредник на весникот "Слушај! "( гер. HÖR ZU! ).

Во 1958 година, заедно со издавачот Ото Мелтер го издава изданието на вестерн роман „Вајат Ерп“, едно од најдолгите и најуспешните изданија на светот во вестерн жанр. Кан, до неговата смрт во 1996 година, под псевдонимот Вилијам Марк, напишал и објавил околу 298 романи за Вајат Ерп.

Во 1965 година се повлекува од должноста на уредникот на романот во редакцијата на списанието Слушнете! и станува слободен новинар и писател на т.н. пет жанровски романи (криминални, авантуристички и љубовни жанрови) за издавачката куќа Гистав Либе во Бершки Гладбах. Пишувал под многу псевдоними, особено како Џери Коттон, Тексас Вилијамс, Вилијам Марк, Питер Алтенберг, Питер Кан, Џони Кент, Ал Кан, Џек Фарленд и Френк Ларами.

Албрехт Петар Кан е еден од најплодните и читани писатели на германски јазик, иако само мал број луѓе го познаваа неговото вистинско име.

Интересно[уреди | уреди извор]

Во 1956/57 Кан е во списанието Слушнете! и објавил биографија за непотпишана љубовна романса од Карл мај со наслов "Животот на Карл Мај: Патка за слава на песок-провалија" ( ) и 1979 година објави биографски роман за Карл мај под наслов "Карл мај. Значи, војната е во живот. " Во 1956/57 Кан, во списанието Слушај! објавил непотпишана романсирана фото-биографија на Карл Мај, насловена како „Животот на Карл Мај: Отисоци во песк-Провалија-Патот кон славата“ (гер. Die Lebensgeschichte Karl Mays: Spuren im Sand - Im Abgrund - Der Weg zum Ruhm).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]