Албер Робер Аја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Албер Робер Аја
Олимписки медали
Мечување во машка конкуренција
Злато Париз 1900
Злато Париз 1900

Албер Робер Аја (фр. Albert Robert Ayat) (1876 - 1935) бил француски мечувалец кој се натпреварувал кон крајот на XIX и почетокот на XX век. Тој се натпреварувал на Летните олимписки игри - 1900 одржани во Париз и освоил златен медал во дисциплината флорет победувајќи го во финалето сонародникот Алфонс Кирхтхофер. Тој исто така освоил златен медал и помеѓу аматерите.