Алба Молина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алба Молина
Alba Molina en la piel del flamenco 01.jpg
Основни податоци
Роден26 ноевмри 1978
Шпанија Севиља, Шпанија
Жанр(ови)Фламенко
хип-хоп
Занимање/њаПејачка

Алба Молина Монтоја (Севиља, 26 ноевмри 1978) е шпанско-ромска поејачка која изведува фламенко, хип-хоп и други видови на поп-музика. Ќерка е на брачниот пат Лола Монтија и Мануел Колина. Во текот на кариерата има соработувано со групата Лас Нињас кон крајот на 90-тите, а подоцна и со гитаристот Рикардо Морено, на неговиот албум Tucara (2009).[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alba Molina“ (шпански). Flamenco Festiva. Посетено на 7 April 2020.
  2. „Alba Molina: "Canta a Lole y Manuel". Flamenco on Fire. August 2019. Архивирано од изворникот на 2016-06-02. Посетено на 2020-04-11.
  3. „Alba Molina“ (холандски). El Flamenco. Посетено на 7 April 2020.