Акимаса Накамура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) (роден во 1961) е јапонски астроном.

Тој е плоден пронаоѓач на астероиди. Работи во опсерваторијата Кума Коген. Неговите набљудувања на сјајноста на астероидите сериозно се сметаат светска класа.

Астероидот 10633 Akimasa (1998 DP1)[1], кој орбитира меѓу Марс и Јупитер, е наречен според него во 1999 година.

Накамура астероидот 44711 Carp (1999 TD4) го нарекол според својот омилен безбол тим, Хирошима Карп.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 10633 Akimasa at NASA JPL Small-Body Database accessed 4 август 2007
  2. August 2003 Asteroid/Comet/Meteor News accessed 4 август 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]