Аднкронос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аднкронос
ДејностНовинарство
ПретходникКронос (основано во 1951) и новинска агенција (основана во 1959 г.)
Основано1963 (со спојување на Кронос и новинска агенција)
Седиште,
ПроизводиНовинска агенција
Матично претпријатие
Комуникации на Џузепе Мара
Мреж. местоadnkronos.com

Аднкронос е италијанска новинска агенција.[1]

Историја и профил[уреди | уреди извор]

Аднкронос била основана во 1963 година со спојување на две агенции, Кронос (основана во 1951 година) и Агенција Ди Нотицие (основана во 1959 година).[2] Агенцијата е со седиште во Рим.[3]

Аднкронос е во сопственост на Џузепе Мара Kомуникации. Нејзин главен уредник е Џузепе Мара.[4]

Агенцијата била проширена за да го вклучи Аднкронос Салут која е здравствена агенција. Во 2003 година, агенцијата ја основала својата меѓународна канцеларија, Аднкронос Интернешнл, која обезбедува вести и извештаи на арапски и англиски јазик, главно од арапскиот свет.

Во јули 2014 година, Аднкронос Интернешнл потпишал договор со официјалната новинска агенција на Иран, ИРНА, за промовирање на билатералната новинска соработка.

Агенцијата го објавила и Il libro dei fatti, италијанското издание на Светскиот алманах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gaspari, Federico (2013). „A phraseological comparison of international news agency reports published online: Lexical bundles in the English-language output of ANSA, Adnkronos, Reuters and UPI“. Studies in Variation, Contacts and Change in English. 13. Посетено на 13 September 2014.
  2. „Iran, Italy news agencies agree to promote cooperation“. IRNA. 15 July 2014. Посетено на 13 September 2014.
  3. The Europa World Year Book 2003. Taylor & Francis. 2003. стр. 2247. ISBN 978-1-85743-227-5.
  4. Gino Moliterno (2002). Encyclopedia of Contemporary Italian Culture. Routledge. стр. 406. ISBN 978-1-134-75877-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]