Адлер Манхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија

Адлер Манхајм ('Мангхајм Бурма", порано Манхајмер ЕРЦ, германски: Adler Mannheim) e професионален хокеарски тим кој се натпреварува во германската Ајсхокеј лига, највисоко ниво на хокеарска лига во Германија. Тимот е со седиште во Манхајм, град во северниот дел на Баден-Виртемберг. Во моментов, тимот игра на САП Арената, каде што се преселил на почетокот на сезоната 2005-2006, откако играше во Ајзстадион Фридрихспарк речиси седум децении од 1938 до 2005 година.[1] Тие го освоиле германското првенство вкупно осум пати, седум од нив ги освоиле по 1994 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Galvin, Tom (3 December 2004). „Mannheim-Major Industrial City on the Neckar“ (германски). Tomgalvin.com. Архивирано од изворникот на 2019-12-01. Посетено на 11 March 2006. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]