Адилсон Варкен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Адилсон Варкен (16 јануари 1987) е бразилски пензиониран фудбалер, кој играл како дефанзивен играч во средниот ред и е моментален помошник менаџер на клубот Коритиба .

Кариера[уреди | уреди извор]

Гремио[уреди | уреди извор]

Роден е во Бом Принципио , Рио Гранде до Сул, Адилсон ја започнал својата кариера во Цахиас во 2005 година, пред влезот во Гремио подесување на младите во следната година. Тој бил промовиран во сениорскиот состав во 2007 година и остварил вкупно 14 официјални настапи во текот на неговите две први професионални сезони. Во 2009 година, Адилсон го направил својот чекор напред во почетната постава, играјќи 34 натпревари во Серија А во 2009 година и стартувајќи во сите 12 полуфиналистички походи на Гремио на Копа Либертадорес 2009 година . Неговиот прв погодок бил победтаа на Серие од 4-2 против Баруери на 29 ноември 2009 година. Во 2010 година, тој го освоил својот втор трофеј Кампеонато Гашчо со Гремио.

Терек Грозни[уреди | уреди извор]

На 24 декември 2011 година, Терек Грозни го потврдил потпишувањето со Адилсон.[1] Во јули 2016 година, Адилсон бил подложен на операција на пубична симфиза, исклучувајќи го на почетокот на новата сезона.[2][3] По пет години со Терек Грозни, остварил над 100 настапи за клубот, договорот на Адилсон беше раскинат со заедничка согласност на 28 февруари 2017 година.[4]

Атлетико Минеиро[уреди | уреди извор]

На 3 март 2017 година, Адилсон се приклучил на Атлетико Минеиро .[5] Во својата прва сезона, тој го освои „ Кампеонато Минеиро“ во 2017 година .

На 12 јули 2019 година, Адилсон го објавил своето пензионирање како професионален фудбалер откако му била дијагностицирана хипертрофична кардиомиопатија .[6]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Државна лига Национална лига Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Гремио 2007 Бразил Серија А 10 0 10 0
2008 3 0 1 0 4 0
2009 34 1 11 0 12 0 57 1
2010 28 0 14 0 8 0 1 0 51 0
2011 23 1 15 0 8 0 46 1
Вкупно 98 2 40 0 9 0 21 0 168 2
Терек Грозни 2011–12 Руска Премиер Лига 6 0 6 0
2012–13 24 1 3 0 27 1
2013–14 18 0 3 0 21 0
2014–15 24 0 24 0
2015–16 26 2 1 0 27 2
2016–17 3 0 3 0
Вкупно 101 3 7 0 108 3
Атлетико Минеиро 2017 Бразил Серија А 25 0 4 0 2 0 4 0 2 0 37 0
2018 22 0 9 1 6 0 1 0 38 1
2019 5 0 7 0 1 0 9 0 22 0
Вкупно 52 0 20 1 9 0 14 0 2 0 97 1
Вкупно во кариера 251 5 60 1 25 0 35 0 2 0 373 6

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Терек подтвердил подписание контрактов с Адилсоном Варкеном и Олегом Ивановым. sports.ru. Sports RU. 24 December 2011. Посетено на 3 November 2016.
  2. Адилсон Варкен прооперирован в Бразилии. fc-terek.ru. FC Terek Grozny. 3 July 2016. Посетено на 3 November 2016.
  3. Адилсон Варкен перенес операцию и пропустит старт нового сезона. sport-express.ru. Sport Express. 3 July 2016. Посетено на 3 November 2016.
  4. Адилсон Варкен попрощался с Тереком. fc-terek.ru. Terek Grozny. 28 February 2017. Посетено на 3 March 2017.
  5. „Adilson espera conquistar títulos com a camisa alvinegra“. Clube Atlético Mineiro. 3 March 2017. Посетено на 15 July 2018.
  6. „Adilson, volante do Atlético-MG, anuncia a aposentadoria em função de um problema cardíaco“. Globo Esporte. 12 July 2019. Посетено на 12 July 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]