Прејди на содржината

Ада Нилсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ада Константија Нилсон (21 септември 1872 – 23 мај 1964) била рана шведска жена лекар. Таа била една од основачите на изборното списание Тидеварвет во 1923 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Нилсон е родена во Содра Самс во 1872 година. Таа е израсната во една фарма. Нејзиниот татко, кој помагал да се водат текстилните работници во викендичка, починал кога таа имала тринаесет години, а таа заминала да живее во Стокхолм.[1] Во 1891 година, таа била една од првите жени што се стекнала со медицинска обука, првично во Упсала и главно во Стокхолм. Таа ги запознала Лидија Валстром и Алма Сундквист кои биле пионери, исто така.[1]

1920-ти од лево кон десно: Елизабет Там, Ада Нилсон, Керстин Хеселгрен (седи), Хонорин Хермелин и Елин Вагнер

Таа била членка на Националното здружение на либерални жени.[2]

Списанието Тидеварвет е основано во 1923 година [3][4] од Керстин Хеселгрен, Онорин Хермелин, која била едукатор, Ада Нилсон, Елизабет Там, либерална политичарка и Елин Вагнер, која била авторка.[5][6] Основачите кои имале либерален политички став[6] биле познати како групата Фогелштад. Нилсон била еден од главните финансиери на проектот и станала главен уредник со нејзината нова пријателка Елин Вагнер како негов прв уредник. Списанието требало да излегува до 1936 година и три години (1925-28) списанието имало бесплатен консултант, но било тешко да се финансира.[1]

Смрт и приватен живот[уреди | уреди извор]

Нилсон имала многу блиски односи со Хонорин Хермелин. Во текот на последната година од нејзиниот живот, Нилсон отишла да остане во Фогелштад кај Хермелин.[7] Нилсон починала во Julita (parish) [sv] . Таа била речиси слепа и сиромашна. Таа била погребана на гробишта во близина на нејзиното родно место.[1] Нејзиниот живот е еден од оние што ги прославува Сири Деркерт во метро станицата Остермалмсторг во Стокхолм.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „skbl.se - Ada Konstantia Nilsson“. skbl.se. Посетено на 1 October 2019.
  2. Karl Erik Gustafsson; Per Rydén (2010). A History of the Press in Sweden (PDF). Gothenburg: Nordicom. ISBN 978-91-86523-08-4. Архивирано од изворникот (PDF) на 13 February 2015.
  3. „Tidevarvet 1923“. Göteborgs Universitetsbibliotek. Посетено на 1 October 2019.
  4. „Tidevarvet cover page“ (PDF). Tidevarvet. Посетено на 1 October 2019.
  5. Lene Buchert. „Hesselgren, Kerstin (1872-1964)“. Performance Magazine. Посетено на 30 December 2016.
  6. 6,0 6,1 „Tidevarvsgruppen (The Age Group), Fogelstad-gruppen (The Fogelstad Group) and the newspaper Tidevarvet (The Age.)“. Hjördis Levin's homepage. Архивирано од изворникот на 28 August 2007. Посетено на 30 December 2016.
  7. „skbl.se - Honorine Louise Hermelin“. www.skbl.se. Посетено на 28 November 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Ada Nilsson at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon