Керстин Хеселгрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керстин Хеселгрен
Kerstin Hesselgren.jpg
Член на Горниот Дом во парламентот
На должноста
1921–1944
Лични податоци
Роден(а) 14 јануари 1872
Торшекер, [[

Јестрикланд]]

Починал(а) 19 август 1962
Стокхолм
Партија либерална, независна
Првата жена во Горниот Дом во Шведска

Керстин Хеселгрен (14 јануари 1872 - 19 август 1962) — шведски политичар. Керстин Хеселгрен станала првата жена избрана во Горниот дом на шведскиот парламент по добивањето право на глас на жените во 1921 година. Таа била избрана по предлог на либералите со поддршка од социјалдемократите.

Животопис[уреди | уреди извор]

Хеселгрен е родена во Торшекер, Јестрикланд. Таа била ќерка на медицинскиот лекар Густаф Алфред Хеселгрен и Марија Маргарета Ворн. Таа била најстара од шест деца.[1] Никогаш не се омажила.

Таа се школувала дома со гувернанта, а потоа во женско училиште во Швајцарија. Во 1895 година, таа дипломирала како фелдшер во Упсала; во 1896 година. Следната година ја водела Школата за домашни науки во Стокхолм. Додека била на одмор, таа се квалификувала за санитарен инспектор од колеџот Бедфорд во 1905 година и го напуштила колеџот и нејзината работа во 1906 година.[1]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Керстин Хеселгрен работела како санитарен инспектор во Стокхолм 1912-1934 година и училиштен инспектор за кујна 1909-34 година.

Хеселгрен првично сакала да биде лекар, но нејзината кревка градба ја направила да се смета за несоодветна за оваа професија. Наместо тоа, таа се образовала за професијата санитарен инспектор, за да може да се фокусира на подобри здравствени услови преку проверка и подобрување на условите за живот во главниот град, кои во тоа време биле ужасни за работничките класи. Таа навистина успеала да воведе подобрувања, и затоа станала почитувана во политичките кругови.

Таа била претседател на општеството на шведски учители во 1906-1913 година. Таа била директор за управување со инспекцијата на работната средина за жени од 1913 до 1934 година.

Во јули 1925 година, Хеслегрен присуствувала и била говорник на Првата меѓународна конференција на жени во науката, индустријата и трговијата што се одржала во Лондон, организирана од Каролин Хаслет и Британското инженерско друштво на жени.[2]

Од 1906 година па натаму, таа добила голем број политички задачи.

Политичар[уреди | уреди извор]

На Хеселгрен и бил доделен Кворумот Илис во 1918 година, а во 1921 година таа станала една од петте први жени избрани во шведскиот парламент, откако жените добиле право на глас заедно со Нели Тиринг (социјалдемократ), Агда Остлунд (социјалдемократ) Елизабет Там (либерал) и Берта Велин (конзервативец) во Долниот дом. Хеселгрен била сама во Горниот дом и со тоа станала првата жена во Горниот Дом. Таа била либерал во 1922–23 година и 1937–44 година, а независна во 1923–1937 година. Сепак, до 1934 година, таа формално се декларирала дека не припаѓа на ниту една посебна партија во парламентот, затоа што била избрана со поддршка од две партии.

Таа била потпретседател на вториот комитет за законодавство на парламентот во 1939–1944 година, а исто така и во ова својство била прва од нејзиниот пол во Шведска.

Керстин Хеселгрен, како прва од нејзиниот пол во парламентот, се сметала себеси за гласноговорник на жените во Горниот дом. Хеселгрен била активна во однос на полот и социјалните прашања: работела за пристап до сите политички позиции и еднаква плата за двата пола, за легализација на сексуалното образование и контрацепцијата и за намалување на казната за абортус. Таа била добро позната и привлекла многу внимание кон овие проблеми. Многу од нејзините идеи биле инспирирани од нејзиниот ментор, политичарката Емилија Бруме, и веќе можело да се најдат помеѓу идеите на Бруме.

Хеселгрен починала во Стокхолм на 90-годишна возраст. Универзитетот во Гетеборг во нејзино сеќавање го вовел грантот визитинг професори на Керстин Хеселгрен. Се доделува на извонредни жени-истражувачи во општествените или хуманистичките науки.[3]

Погледни и[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Hesselgren, Kerstin (1872-1964)“ (англиски). Посетено на 2019-10-01.
  2. „The Woman Engineer“. www2.theiet.org. Посетено на 2020-04-08.
  3. Lundberg, Frida (11 February 2010). "Brittisk genusforskare på Kerstin Hesselgrenprofessuren". Nationella sekretariatet för genusforskning, Göteborgs universitet. Retrieved 28 May 2015 (шведски).

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Kerstin Hesselgren во Svenskt kvinnobiografiskt lexikonrstin Hesselgren at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon