Прејди на содржината

Адали

Од Википедија — слободната енциклопедија


Адали
Адали во рамките на Егејска Македонија
Адали
Местоположба на Адали во Егејска Македонија
Адали на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 0706030301

Адалисолунско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]