Автомобилски покрив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отстранлив тврд покрив со странични кружни прозорци на Форд Тандербрд од 1957 година.

Автомобилски покрив ― дел од автомобилот што се наоѓа над патничкиот простор, заштитувајќи ги патниците од сонце, ветер, дожд и други надворешни елементи. Бидејќи најраните автомобили биле дизајнирани во времето на кочиите влечени од коњи, раните покриви на автомобили користеле слични материјали и дизајни.

Варијации[уреди | уреди извор]

Во подоцнежните години биле развиени многу варијации на покривот на автомобилот.[1] Тие се:

  • Кабриолетни покриви
  • Тврди покриви
  • Подвижни покриви
  • „Т“ покриви
  • Таргски покриви
  • Винилни покриви

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Types of Sunroof in a Car - Trident Hyundai“. www.tridenthyundai.com. Архивирано од изворникот на 2023-09-26. Посетено на 28 декември 2023.