Авански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аванските јазици се барбакоански јазици кои се зборуваат во Еквадор и Колумбија. Во оваа група на јазици спаѓаат следните два јазика: авански питски јазик и пастоски јазик. Пастоскиот јазик е исчезнат јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]